Historia Klubu

Klub Olza Pogwizdów został założony w 1948 roku. Barwy klubowe to kolor niebieski ,zielony i czerwony ,czyli jesteśmy "trójkolorowi". Olza w swej historii grała w A,B lub C klasie, nigdy wyżej. W sezonach 1975/76-1977/78 graliśmy w A klasie ale był to odpowiednik dzisiejszej Ligi Okręgowej. RYS HISTORYCZNY LKS „OLZA” POGWIZDÓW (wersja mocno skrócona) W pierwszych latach powojennych działalność sportowa w Pogwizdowie rozwijała się w ramach organizacji społecznych. Aktywną działalność prowadziło koło OM TUR. Rozgrywano mecze piłki nożnej i siatkówki, oraz przeprowadzano różne imprezy rekreacyjno - kulturalne. Na bazie zapotrzebowania społecznego w 1948 r. powołano do życia Ludowy Zespół Sportowy „Olza”. Pierwszym prezesem został Wiktor Szweda (senior). Drużyna piłkarska rozgrywała mecze na boisku w Cieszynie Marklowicach (obecny teren Polifarbu), a następnie w Pogwizdowie (obok strażnicy WOP - obecnie Policja). Otwarcie obecnego boiska nastąpiło 15.09.63 r. Do klasy „B” „Olza” awansowała w 1966 r. W tym okresie rozgrywano mecze towarzyskie z czechosłowackimi drużynami z przygranicznych miejscowości i brano udział w turniejach pucharowych (Puchar Bolko Kantora, Puchar Emila Siudy, Puchar Olzy, Puchar Prezesa PZGS, Puchar Wyzwolenia itp.). Po 8 sezonach występów w kl. „B” uzyskano awans do kl. „A”, w której drużyna występowała przez trzy sezony i została zdegradowana do kl. „B”. Aby zaktywizować działalność, oraz uzależnić się finansowo od rosnących potrzeb powołano podczas zebrania założycielskiego w dniu 19.11.83 r. Ludowy Klub Sportowy „Olza” z działalnością gospodarczą. Przewodniczącym Rady Klubu został Zbigniew Tolasz. W sezonie 1982 / 83 drużyna seniorów wywalczyła awans do kl. „A”. Występowała w niej do końca sezonu 2003 / 04, co jest swoistym rekordem nieprzerwanych występów w tej klasie. Po roku znowu wrócono do kl. „A”, ale tylko na jeden sezon. Zakończony sezon 2011 / 12 dał awans do kl. „A” z drugiego miejsca. Klub korzysta ze zmodernizowanego boiska, oraz zaplecza socjalnego, znajdującego się w kompleksie szkolnym. Jest to niewątpliwa zasługa zapobiegliwych działaczy, ale przede wszystkim przychylności władz gminnych. W Pogwizdowie nigdy nie narzekano na brak utalentowanych zawodników. Do najbardziej znanych należy Dariusz Kłoda - bramkarz ówczesnej ligowej „Odry” Wodzisław.

Wiadomości (utwórz nową)